Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Zasiłek pogrzebowy pomoże pokryć koszty pogrzebu

Zasiłek pogrzebowy jest formą świadczenia wypłacanego przez ZUS lub KRUS w razie śmierci osoby ubezpieczonej lub pobierającej rentę albo emeryturę.

Banknoty 100 złotych

Zasiłek pogrzebowy jest formą świadczenia wypłacanego przez ZUS lub KRUS w razie śmierci osoby ubezpieczonej lub pobierającej rentę albo emeryturę. Jest to świadczenie jednorazowe i o jego przyznanie należy wnioskować nie później niż do 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przypada. Po tym terminie roszczenie się przedawnia.

Kto może otrzymać zasiłek?

Zasiłek pogrzebowy jest przeznaczony na pokrycie kosztów pogrzebu, jest więc wypłacany osobie, która pokryła związane z nim wydatki. Kiedy wydatki związane z pogrzebem pokryło kilka osób lub instytucji, wtedy zwrot pieniędzy należy się proporcjonalnie każdej ze stron. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła osoba spokrewniona ze zmarłym w pierwszej linii pokrewieństwa (małżonek, dzieci, dzieci przysposobione, rodzice, osoby przysposabiające, rodzeństwo, wnuki), to przysługuje jej zasiłek pogrzebowy w pełnej kwocie bez względu na wielkość poniesionych kosztów. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła
osoba spoza tej grupy, spokrewniona w dalszej linii, osoba obca lub pracodawca, dom pomocy społecznej,
gmina bądź powiat, przedstawiciele Kościoła lub związku zawodowego, to przysługuje im w ramach zasiłku zwrot wszystkich poniesionych kosztów pogrzebu (na podstawie przedstawionych rachunków), jednak nie wyższy niż kwota zasiłku pogrzebowego.

Szczegółowe informacje na temat innych sytuacji, w których również przysługuje zasiłek pogrzebowy, dostępne są na stronie www.zus.pl

Wydatki przekraczające wysokość zasiłku nie podlegają zwrotowi.

Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 000 złotych, a wniosek o jego wypłatę trzeba złożyć przed upływem roku od daty śmierci. Jeżeli z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania zmarłego nie można było dokonać zgłoszenia w ciągu 12 miesięcy, wtedy należy to zrobić w ciągu roku od sporządzenia
aktu zgonu. Należy wówczas przedstawić zaświadczenie z policji lub prokuratury albo zupełny odpis aktu
zgonu świadczący o okolicznościach późniejszego odnalezienia zwłok.

Pieniądze z zasiłku pogrzebowego powinniśmy otrzymać w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów. Może się jednak zdarzyć, że ZUS odmówi wypłaty zasiłku. Od takiej decyzji można odwołać się do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych – za pośrednictwem oddziału ZUS, który ją wydał. Wnioskodawca ma na to miesiąc od otrzymania decyzji odmownej.

Dysponując stosownym upoważnieniem od osoby organizującej pogrzeb, firma KLEPSYDRA Łódź podejmuje się dopełnienia formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowym, a rozliczenie płatności za pogrzeb następuje wówczas bezgotówkowo.

Przeczytaj również: Porządkowanie spraw po śmierci – sprawdź gdzie jeszcze mogą znajdować się przysługujące Ci pieniądze.

Katarzyna Supa

Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas