Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Organizacja pogrzebu dzieci nienarodzonych

Utrata dziecka jest najbardziej tragicznym i bolesnym przeżyciem, które może dotknąć rodziców. I nie umniejsza tego bólu fakt, że tracą dziecko w wyniku poronienia.

Utrata dziecka – z czym mierzą się rodzice?

Rodzice dziecka nienarodzonego przeżywają nie tylko traumę, szok, żałobę, ale napotykają też wiele trudności z zewnątrz, związanych ze swojego rodzaju bagatelizowaniem poronienia.

Dla wielu niezrozumiałe jest także ich pragnienie godnego pożegnania swojego dziecka. Zrozpaczeni rodzice nie potrafią racjonalnie myśleć i podejmować decyzje, a co dopiero walczyć o swoje prawa. W wielkich emocjach poddają się procedurom i wyrażają zgodę na pozostawienie zmarłego dziecka w szpitalu.

Godny pochówek – usługi Klepsydry

Dlatego warto z całą mocą podkreślać, że dzieci nienarodzone, czyli zmarłe przed urodzeniem, mają takie samo prawo do godnego pochówku, jak każdy inny człowiek. Dziecko nienarodzone może być pochowane w mogile zbiorowej, grobie rodzinnym albo takim, który został stworzony specjalnie dla niego. Pogrzeb dziecka nienarodzonego organizuje się w sposób świecki lub w obrządku religijnym – w zależności od preferencji rodziców.

Niestety z pomocą w takich przypadkach nie szpitale. W praktyce wciąż zdarza się, że szpitale nie informują rodziców o prawie do pochowania ciała dziecka zmarłego przed narodzinami i nie wydają zwłok rodzinom.

Prawa i obowiązki rodziców

A co mówią na ten temat przepisy prawa?

Możliwość pochówku dziecka nienarodzonego gwarantuje zarówno prawo świeckie, jak i kościelne. Pogrzeb może odbyć się niezależnie od wieku ciąży. Potrzebna jest do tego karta zgonu lub karta martwego urodzenia – dokumenty te wydaje szpital.

Jeśli chcemy dokonać pochówku bez określania płci dziecka – wystarczy tylko akt zgonu, który następnie musimy dostarczyć do administracji cmentarza. Określenie płci dziecka jest natomiast potrzebne, jeśli chcemy ubiegać się o zasiłki. Wówczas musimy zgłosić dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Gdzie pochować nienarodzone dziecko?

Wielu rodziców decyduje się na pochowanie swojego nienarodzonego dziecka w grobie rodzinnym lub takim, który jest tworzony specjalnie dla niego. Należy ustalić szczegóły z zarządcą cmentarza, a także odebrać ciało ze szpitala. Rodzice mogą zamówić mszę świętą, modlitwę albo nabożeństwo.

Od kilku lat pogrzebami dzieci nienarodzonych zajmują się także Fundacje i organizacje pro-life. Ciała nienarodzonych dzieci składane są wówczas do mogiły zbiorowej. W wielu miastach pogrzeby takie organizowane są 15 października w światowy Dzień Dziecka Utraconego, obchodzony z myślą o rodzicach, którzy tracą swoje dzieci i dla podkreślenia godności oraz szacunku dla nienarodzonych.

Pomoc zakładu pogrzebowego Klepsydra

Wykwalifikowani pracownicy zakładu pogrzebowego Klepsydra są przygotowani, aby udzielić wsparcia i pomocy rodzicom dzieci nienarodzonych. W atmosferze spokoju i wyciszenia pomogą ustalić wszystkie szczegóły dotyczące pochówku i całej ceremonii. Pomogą dobrać niezbędne do ceremonii elementy, które będą odpowiadały wyjątkowemu charakterowi uroczystości. W razie potrzeby służą także radą dotyczącą niezbędnych formalności i potrzebnej dokumentacji.

Podsumujmy najważniejsze informacje:

  • Dziecko nienarodzone ma prawo do pochówku
  • Rodzice mają prawo do zasiłku pogrzebowego
  • Matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego
  • Aby ubiegać się o zasiłki musi być określona płeć dziecka
  • Niezbędną dokumentację wydaje szpital
  • Każdy szpital powinien mieć określoną procedurę w takiej sytuacji

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas