Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Jakie ubranie wybrać dla osoby zmarłej?

Ogólnie przyjętą zasadą jest traktowanie pogrzebu jak uroczystości rodzinnej. Co za tym idzie, przyjmuje się, że zarówno osoba zmarła, jak i żałobnicy powinni być ubrani odświętnie.

Zwyczajowo zmarłych mężczyzn ubiera się w garnitury, natomiast kobiety w garsonki lub sukienki w ciemnych i stonowanych kolorach.

Warto jednak pamiętać, że o sposobie ubrania osoby zmarłej zawsze decyduje najbliższa rodzina.

Nierzadko zmarli jeszcze za życia przygotowują ubrania, w jakich chcieliby być pochowani. Wówczas należy uszanować ich wolę. Jeśli jednak nie otrzymaliśmy żadnych wskazówek w tym względzie, można ubrać osobę zmarłą w jej własne ubrania albo zakupić specjalne ubranie pogrzebowe.

Czym kierować się przy wyborze stroju dla osoby zmarłej?

Decydując się na konkretny strój, warto pamiętać o tym, jaka była osoba zmarła za życia, jaki miała charakter, w jakich ubraniach czuła się najlepiej. Dobrze by ostatni ubiór pozostał w zgodzie z wizerunkiem, jaki pamiętają pozostawieni w żałobie członkowie rodziny. Czasem może być to strój odbiegający od ogólnie przyjętych standardów – na przykład strój sportowy, jeśli ktoś był sportowcem, strój wędkarski, jeśli jego pasją było łowienie ryb. Jeśli osoba zmarła za życia lubiła wyraziste kolory, nie będzie faux pas, jeśli właśnie taka odzież zostanie dla niej wybrana na ostatnią drogę. Osoby, które odeszły młodo, często są chowane w stroju mniej zobowiązującym, w jasnych kolorach, natomiast pracownicy służb mundurowych w galowych mundurach.

W doborze ubioru ważny jest nie tylko jego styl, ale również rozmiar. Może bowiem okazać się, iż ubranie, w którym zmarły miał zostać pochowany nie będzie już na niego pasowało, gdyż na skutek choroby znacznie stracił na wadze. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce w przypadku obuwia, ponieważ buty, na skutek opuchlizny stóp zmarłego mogą okazać się zbyt ciasne.

O jakich elementach ubioru należy pamiętać?

Kompletując ostatni strój, warto zadbać również o bieliznę, obuwie i dodatki – krawat, muchę, biżuterię, spinki, apaszki czy nakrycie głowy (np. czapkę z daszkiem lub ozdobną chustę).

W razie potrzeby można skorzystać z oferty odzieży pogrzebowej proponowanej przez zakład pogrzebowy. Szczególnie warto rozważyć taką możliwość w sytuacji, w której pogrzeb ma się odbyć w krótkim czasie i niemożliwe jest dostarczenie ubrań, które zmarły pozostawił w swoim domu. Decydując się na odzież z oferty zakładu pogrzebowego warto wiedzieć, że różni się ona krojem od tradycyjnej odzieży – jest bardziej luźna, często na gumce, po to by ułatwić ubranie osoby zmarłej.

Czy jeśli ciało osoby zmarłej ma być poddane kremacji, również należy wybrać dla niej stosowny ubiór? Zazwyczaj tak, choć w przypadku pogrzebu kremacyjnego można zdecydować o owinięciu ciała w całun z tkaniny z włókien naturalnych. O szczegóły warto zawsze zapytać doradców firmy pogrzebowej organizującej uroczystość.

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas