Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.
Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.
Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej. Często jest tak, że po prostu nie wiemy, jak zareagować, jak pomóc, boimy się urazić rozmową, w rezultacie nie robimy nic i pozostajemy obojętni. To błąd!
Co zatem możemy zrobić? Najważniejsze to po prostu być, nie bać się pytać i rozmawiać. Dać poczucie, że osoba w żałobie nie jest sama i może na nas liczyć. Niektórym pomaga rozmowa, innym cisza… Czasami wystarczy przytulenie, wspólny spacer, telefon, krótki sms… Ważne, abyśmy wykazali się taktem, zrozumieniem i delikatnością.
Może się zdarzyć, że na samym początku rozpacz jest tak silna, że osoba w żałobie nie jest w stanie normalnie funkcjonować, nie je, nie śpi, nie jest w stanie zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Zatracając się w smutku, zapomina o sobie. Wówczas możemy jej pomóc w zwykłych, codziennych czynnościach. Nawet takie proste sprawy, jak zrobienie zakupów, posprzątanie domu, czy odebranie dzieci ze szkoły mogą okazać się cennym wsparciem.
Nie bierz na siebie za dużo. Daj z siebie tyle, ile możesz, pamiętaj, że warto o pomoc poprosić też innych bliskich. Możesz podzielić zadania i umówić się, kto w czym będzie pomagał, w zależności od czasu i możliwości. W przejściu przez żałobę pomóc może także wspólne oglądanie pamiątek, zdjęć, albumów, które przypomną wspólnie spędzone chwile.
Wsparcie, bliskość, okazanie czułości to na pewno coś, co jest pomocne osobie pogrążonej w żałobie. Pamiętajmy jednak, że w tym trudnym okresie trzeba zmierzyć się także ze sprawami formalnymi czy urzędowymi, związanymi chociażby z przygotowaniem pogrzebu. Warto pamiętać, że we wszystkich sprawach związanych z odejściem, radą służą także pracownicy firmy KLEPSYDRA Łódź. Pomogą zająć się kwestiami urzędowymi związanymi ze spadkiem, ubezpieczeniem czy zasiłkiem pogrzebowym a także przygotowaniu konsolacji.
Bądź towarzyszem, rozmawiaj i słuchaj, ale nie dawaj dobrych rad. Zdaniem psychologów należy unikać stwierdzeń typu: „weź się w garść”, „inni mają gorzej”. Takie słowa są tylko pozornie pocieszające. W efekcie mogą przynieść więcej bólu i smutku. Zamiast tego warto zapytać: „co mogę dla Ciebie zrobić?”, „jak mogę Ci pomóc?”.
Żałoba może trwać bardzo długo, ale warto zwrócić uwagę, czy osoba, którą wspieramy czuje się lepiej i zaczyna etap godzenia się ze stratą. Jeśli smutek, otępienie, brak chęci do życia nie mijają, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalisty – psychoterapeuty lub psychiatry.
Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.