Zwyczajowo w Polsce na płycie nagrobnej umieszcza się imię i nazwisko zmarłego, dokładną datę urodzenia i śmierci, czasem dłuższą lub krótszą sentencję epitafijną.
Zwyczajowo w Polsce na płycie nagrobnej umieszcza się imię i nazwisko zmarłego, dokładną datę urodzenia i śmierci, czasem dłuższą lub krótszą sentencję epitafijną.
Słowo epitafium pochodzi z greki i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nad grobem”, “na kamieniu nagrobnym”, czyli napis, który został wyryty w kamieniu, a więc bardzo trwały, który nie ulegnie starciu i przez długie lata będzie upamiętniał lub sławił zmarłego. Tym samym uczyni go w pewnym sensie nieśmiertelnym.
Głównym zadaniem epitafium jest skłonienie czytającego do refleksji nad przemijalnością, przypomnienie o śmierci, która czeka każdego z nas. Taki tekst może przybierać różne formy, może być pisany prozą, mieć formę poezji, być cytatem z Biblii, ciekawym aforyzmem lub łacińską maksymą. Epitafium często mówi o życiu i osiągnięciach osoby zmarłej z odpowiednim szacunkiem, czasem z żartem lub humorem. Epitafium może być też napisane jeszcze za życia zmarłego, nawet przez niego samego.
Warto wiedzieć, że umieszczenie sentencji nie jest obowiązkowe, ale ponieważ stanowi formę okazania szacunku i hołdu dla zmarłego, jest szczególnie pożądane w przypadku osób, które dokonały rzeczy wielkich, o dużych zasługach dla społeczeństwa. Epitafium to także komunikat, przekaz dla każdego kto odwiedza grób. Jeśli zmarły nie pozostawił żadnych wytycznych na temat tego czy życzy sobie umieszczenia epitafium na swoim grobie, taką decyzję podejmuje najbliższa rodzina.
Grawerunek epitafium jest częścią prac kamieniarskich, dlatego o jego wykonanie należy poprosić firmę, która wykonuje cały nagrobek. Zwykle w ofercie firm kamieniarskich znaleźć można duży wybór wzorów czcionek, a także przykładowe sentencje. Poniżej zamieszczamy kilkanaście inspiracji.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.