Czy można przygotować się do pogrzebu dziecka? Jak pogodzić się ze stratą i przeżyć godnie żałobę?
Czy można przygotować się do pogrzebu dziecka? Jak pogodzić się ze stratą i przeżyć godnie żałobę?
Wraz ze stratą nasze życie i plany często zmieniają się o 180 stopni. Czas pomaga nabrać dystansu i daje przestrzeń na przyswojenie nowej codzienności. Damy sobie tyle czasu, ile potrzebujemy, nie kierując się tym, co mówią znajomi czy rodzina. Ważną kwestią jest także pozwolenie sobie na żałobę. Odsuwanie od siebie myśli dotyczących straty nie pozwala przepracować tego, co się wydarzyło, przez co nieświadomie przedłużamy nasze cierpienie.
Dla większości z nas śmierć dziecka jest na tyle trudna i niezrozumiała, że ciężko nam się z nią uporać. W takiej sytuacji warto zapisać się do terapeuty, który pomoże nam poradzić sobie z trudami żałoby. Dodatkowo osoba z zewnątrz patrzy na nas obiektywniej niż nasi bliscy i potrafi dać nam cenne wskazówki.
Nie ulegaj całodniowej lub całotygodniowej rozpaczy. Wyznacz sobie czas na smutek w ciągu dnia. Płacz, krzycz, szlochaj, masz do tego pełne prawo, ale nie poświęcaj na to całego dnia. Musisz żyć dla siebie i swoich bliskich. Nie pozwól, by smutek i rozpacz stały się Twoją nową codziennością.
Pogrzeb dziecka to bardzo trudne wydarzenie. Niektórzy podchodzą do niego zadaniowo, skupiając się na zadaniach do wykonania, natomiast inni są w tym zupełnie zagubieni. Nie wstydź się prosić o pomoc. Wybierz jedną osobę lub podziel obowiązki na kilka bliskich osób i zleć im pracę. Na pewno w Twoim otoczeniu jest wielu ludzi, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Jasny sygnał od Ciebie będzie pomocny dla nich.
Komunikuj jasno, co czujesz i jakie masz potrzeby. Jeśli nie chcesz konsolacji, bo nie jesteś na to gotowa/gotowy – zakomunikuj to. Nie chcesz kondolencji – powiedz to otwarcie. Pomocna w takim momencie okazuje się aplikacja eKlepsydra. Za jej pomocą możesz przekazać rodzinie i bliskim informacje o tym, czego oczekujesz. Możesz w zawiadomieniu o pogrzebie przekazać także prośby o pomoc lub inne życzenia. Na pewno Twoi bliscy docenią Twoją szczerość i wyjdą Ci naprzeciw.
Pogrążenie się w rozpaczy to trudna sprawa nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich najbliższych. Gdy żona, mama, siostra przeżywa żałobę, tak naprawdę przeżywa ją cała rodzina. Nie zapominaj o nich i znajdź dla nich czas. Pomóż im w przejściu przez trudny czas pogrzebu i żałoby, oni także ponieśli stratę, im także jest trudno. Możecie wspólnie pójść na terapię lub po prostu otwarcie rozmawiać. Szczera rozmowa zawsze przynosi ukojenie.
Żałoba po stracie dziecka to bardzo indywidualna sprawa. Każdy z nas jest inny i w takiej sytuacji będzie potrzebował innej pomocy i innej ilości czasu, aby uporać się ze stratą. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, dajmy sobie i bliskim tyle czasu, ile potrzebujemy.
Inne
Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.
Organizacja pogrzebu
Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.