Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Organizacja pogrzebu – jaki rodzaj pochówku wybrać?

Pogrzeb jest jednym z podstawowych obowiązków moralnych, a często również religijnych, wobec zmarłego.

Pogrzeb jest jednym z podstawowych obowiązków moralnych, a często również religijnych, wobec zmarłego. Obowiązujące w naszym kraju przepisy prawa nakazują pochowanie zmarłego nie wcześniej niż po upływie 24 godzin od chwili zgonu. Dopiero po upływie tego czasu można poddać zmarłego kremacji. W razie odroczenia terminu pogrzebu zmarły zostanie umieszczony w chłodni. W celu wstrzymania procesów pośmiertnych dozwolone jest również stosowanie zabiegów utrwalających, potocznie kojarzonych z balsamacją.

Jeśli przyczyną śmierci była choroba zakaźna, na przykład cholera, dur wysypkowy, dżuma, nosacizna, trąd, wąglik czy wścieklizna, ciało należy natychmiast usunąć z mieszkania i pochować na najbliższym cmentarzu w ciągu 24 godzin od momentu śmierci. Niedopuszczalne jest wówczas wystawienie trumny w kościele. Nie wykonuje się wówczas również zabiegów balsamacji czy kosmetyki pośmiertnej. 

Każde dziecko poczęte ma prawo do pogrzebu, a jego matka do zasiłku przeznaczonego na pokrycie wydatków związanych z pochówkiem. Pogrzeb dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży, można przeprowadzić na podstawie karty zgonu (w takim przypadku nie wystawia się aktu zgonu), na której powinna znaleźć się adnotacja z USC o rejestracji śmierci.

Rodzaje pochówków

Pogrzeb może mieć charakter religijny lub świecki. W polskim prawie dopuszczone są dwa rodzaje pochówków – tradycyjny, podczas którego do grobu składana jest trumna z ciałem, oraz kremacyjny, podczas którego do miejsca spoczynku składana jest urna z prochami.

Pogrzeb tradycyjny jest najczęściej wybieraną formą pożegnania. W polskiej kulturze odbywa się najczęściej w obrządku chrześcijańskim. Może być przeprowadzony zarówno przez osobę duchowną, jak i świeckiego mistrza ceremonii. W trumnie przeznaczonej dla osoby dorosłej może być złożone ciało tylko jednej osoby, zwłoki matki z nowo narodzonym dzieckiem lub ciała dwojga dzieci w wieku do lat sześciu. Po przymocowaniu wieka trumny nie wolno jej otwierać.

Pogrzeb kremacyjny jest formą pożegnania, która zyskuje coraz więcej zwolenników, pomimo negatywnych skojarzeń z okresu II wojny światowej. Szacuje się, że pochówki kremacyjne stanowią w dużych miastach około 40-60 proc. wszystkich pogrzebów. Nic dziwnego – miejsc na cmentarzach zaczyna brakować, a kremacja jest rozwiązaniem znacznie tańszym. Ceremonia ostatniego pożegnania w przypadku kremacji, podobnie jak pogrzeb tradycyjny, może być przeprowadzona zarówno przez osobę duchowną, jak i świeckiego mistrza ceremonii. Proces kremacji trwa około 2 godzin. Składa się na niego spopielenie ciała, wystudzenie prochów, złożenie prochów w uprzednio wybranej urnie.

Jakie jest stanowisko kościoła katolickiego wobec kremacji?

Kościół katolicki zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, nie zabraniając jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej. Sposób sprawowania pogrzebu regulują normy liturgiczne. 

7 lipca 2010 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Polski obrzędy pogrzebu związane z kremacją zwłok. Stanowią one, że obrzędy pogrzebowe z mszą świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie. Obrzędy pogrzebowe z ostatnim pożegnaniem należy celebrować w kościele lub kaplicy cmentarnej bądź w pomieszczeniu krematorium, według form podanych w księdze liturgicznej zawierającej obrzędy pogrzebu. Jeśli jednak przemawiają za tym szczególne racje duszpasterskie lub powody natury praktycznej, obrzędy pogrzebowe można sprawować nad samą urną.

Firma KLEPSYDRA realizuje ceremonie pogrzebowe zarówno tradycyjne, jak i kremacyjne z największą troską o osobiste życzenia rodziny oraz osoby zmarłej. Uroczystość może odbyć się z udziałem księdza lub mistrza ceremonii, zapewniamy oprawę florystyczną, muzyczną oraz audiowizualną, a także transmisję online.

Krematorium KLEPSYDRA w Łodzi powstało w 2008 roku. Rodziny mają w nim do dyspozycji dwie sale pożegnań, w których mogą dokonać identyfikacji i pożegnać bliską osobę przed kremacją. W pożegnaniu mogą brać udział również pupile osoby zmarłej. Spopielenia odbywają się w 2 nowoczesnych piecach kremacyjnych spełniających najwyższe standardy w zakresie jakości, bezpieczeństwa pracy i parametrów ekologicznych według norm UE. Wszystkie parametry procesu są monitorowane i rejestrowane przez komputer. Firma stosuje elektroniczny system ewidencjonowania kremacji – każdej osobie zmarłej nadaje się indywidualny numer kremacji. Po spopieleniu prochy osoby zmarłej zostaną złożone do urny wraz z trwałym indywidualnym identyfikatorem prochów, potwierdzonym protokołem wykonania spopielenia i certyfikatem kremacji.

Przeczytaj również: Organizacja pogrzebu – o czym trzeba zdecydować?

Przeczytaj również

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Inne

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.

Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Organizacja pogrzebu

Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Kiedy stajemy twarzą w twarz ze śmiercią bliskiej nam osoby, nasze myśli i działania mogą być sparaliżowane.

Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Psychologia

Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.

logo Grupa Klepsydra

Należymy do grupa Klepsydra S.A.

Zadzwoń do nas