Nigdy nie ma dobrego momentu, ani właściwego czasu na odejście ukochanej osoby… Zawsze śmierć bliskich wiąże się z ogromnym smutkiem, rozpaczą i żałobą.
Nigdy nie ma dobrego momentu, ani właściwego czasu na odejście ukochanej osoby… Zawsze śmierć bliskich wiąże się z ogromnym smutkiem, rozpaczą i żałobą.
Mówi się, że okres żałoby dzieli się na kilka etapów. Najpierw jest wstrząs, szok, otępienie, następnie przeczenie sytuacji, niedowierzanie. Wreszcie właściwa żałoba, którą charakteryzują długie okresy smutku i osamotnienia. Dopiero po dłuższym czasie przychodzi ukojenie i spokój.
Jakie pamiątki po zmarłym warto zachować? Które są najbardziej cenne? Na pewno bezcennymi są wszystkie te, które niosą ładunek emocjonalny i mają przede wszystkich wartość sentymentalną. Do takich należą z pewnością albumy ze zdjęciami, a więc wspomnienia zatrzymane w kadrze. Kto z nas nie lubi wracać do zbiorów ze zdjęciami i przypominać sobie najpiękniejsze chwile spędzone w gronie kochających i bliskich osób?
Z pewnością cennymi pamiątkami będą także medaliony, odznaki i biżuteria. Przedmioty te mogą być cenne zarówno ze względu na wartość materialną, ale także sentymentalną.
Obrączka, sygnet czy odznaczenie państwowe stają się rodzinnym talizmanem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, śladem historii rodu i jego losów.
Zachowany drobiazg może stanowić ukojenie i pozwoli pielęgnować pamięć o bliskich. Na co dzień, skojarzony z bliską osobą, może wywołać uśmiech, sprawić, że odejście bliskiej osoby będzie mniej bolesne.
O tym, jak pielęgnować pamięć o zmarłych przeczytacie w naszym poradniku.
Co z innymi przedmiotami? Kolekcjami płyt lub książek?
Jeśli zmarła osoba posiadała bogaty księgozbiór, warto przyjrzeć się bliżej książkom i zdecydować czy zachować je na pamiątkę, czy lepiej oddać do biblioteki lub na cele charytatywne. Beletrystykę można przekazać, aby cieszyła innych czytelników. Można także oddać lub sprzedać zbiory kolekcjonerom i pasjonatom.
Zdaniem specjalistów zachowane przedmioty pomagają przetrwać rozłąkę i czas odejścia.
Zdarza się jednak, że zachowane pamiątki rozdrapują ranę po śmierci ukochanej osoby i nie pomagają, a wzmacniają przeżywaną traumę i ból. Dzieje się tak, gdy za bardzo koncentrujemy się na pozostawionych przez zmarłych rzeczach. Jeśli tygodniami nie robimy porządku w ubraniach, nie segregujemy zgromadzonego dobytku.
Przeczytaj także, jak poradzić sobie z żałobą.
Jeśli nie jesteśmy w stanie sami uporządkować rzeczy po zmarłej osobie, kosztuje nas to zbyt wiele emocji, warto sięgnąć po pomoc. O wsparcie można poprosić kogoś z najbliższej rodziny bądź przyjaciół albo profesjonalną firmę, która zajmuje się sprzątaniem po zmarłych. Doradcy domu pogrzebowego Klepsydra służą pomocą wyborze firmy, która zajmie się utylizacją i segregacją oraz uporządkowaniem rzeczy po zmarłych.
Inne
Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.
Organizacja pogrzebu
Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.