Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Co zrobić, gdy śmierć nastąpiła za granicą?

Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków umierających za granicami naszego kraju. Ma to związek przede wszystkim z coraz większą mobilnością ludzi, podróżami oraz emigracją.

Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków umierających za granicami naszego kraju. Ma to związek przede wszystkim z coraz większą mobilnością ludzi, podróżami oraz emigracją. Życzeniem wielu zmarłych oraz ich rodzin jest pochówek w ojczystej ziemi. Istnieją dwie możliwości, aby sprowadzić ciało lub prochy osoby zmarłej do kraju: zlecenie wszystkich formalności firmie pogrzebowej lub samodzielne sprowadzenie ciała.

Sprowadzenie ciała osoby zmarłej do Polski nie jest rzeczą łatwą. Największą przeszkodą jest brak ujednoliconych przepisów dotyczących międzynarodowego transportu zwłok. W każdym kraju obowiązują inne szczegółowe przepisy. Do tego zawsze musimy postarać się o zezwolenie od starosty, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym zmarły miałby zostać pochowany w Polsce, a także zadbać o zaświadczenie wykluczające chorobę zakaźną u zmarłego. Nieco łatwiejsze jest sprowadzenie urny z prochami, choć również wymaga dopełnienia wielu formalności.

W tych trudnych chwilach zawsze możemy liczyć na pomoc polskiego konsulatu oraz firmy wyspecjalizowanej w międzynarodowym transporcie osób zmarłych. Takich podmiotów jest w Polsce kilka. Największym doświadczeniem może pochwalić się Firma BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe (www.bongo.com.pl), która działa nieprzerwanie od 1958 roku. 

Firma BONGO jest partnerem firmy KLEPSYDRA Łódź w realizacji repatriacji. Jest to firma rozpoznawalna na całym świecie. Może się pochwalić solidną znajomością prawa międzynarodowego, zwyczajów i obrzędów w poszczególnych krajach czy religiach oraz doświadczeniem zdobytym dzięki dziesiątkom tysięcy wykonanych usług pogrzebowych na całym świecie. Pracownicy firmy BONGO kompleksowo zajmują się dopełnieniem wszystkich niezbędnych formalności w kraju, w którym nastąpiła śmierć, a także, mając upoważnienie rodziny, przeprowadzają formalności związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego, pomagają także pozyskać finansowanie na realizację usług oraz udzielają pomocy prawnej w zakresie spraw cywilnych.

Prawo do sprowadzania ciała mają krewni (w tym małżonkowie) zmarłej osoby do 4 stopnia pokrewieństwa. W Polsce podstawą prawną do sprowadzenia zwłok zmarłego do kraju jest obecnie art. 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Koszty czynności związanych z przygotowaniem dokumentacji i sprowadzeniem do kraju ciała lub prochów zmarłego obciążają osobę podejmującą decyzję o sprowadzeniu albo ubezpieczyciela, o ile osoba zmarła miała odpowiednią polisę. Warto o nią zadbać przed wyjazdem za granicę!

Katarzyna Supa

Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.

Przeczytaj również

Jak wygląda przeniesienie grobu?

Inne

Jak wygląda przeniesienie grobu?

Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Zadzwoń do nas