Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.
Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.
Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych. Serwisy społecznościowe umożliwiają zlikwidowanie konta osoby zmarłej lub zmianę ich statusu na „In memoriam”. Odpowiednie decyzje mogą podjąć osoby uprzednio do tego upoważnione lub zweryfikowani członkowie rodziny. Zwykle w tym celu należy wypełnić i przesłać specjalny formularz, a następnie postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami.
Dokumenty, które mogą być przydatne w procesie przekształcania konta w social mediach:
Nadawanie kontu statusu „In memoriam”:
Usunięcie konta:
Pamiętaj, że Instagram nie udostępnia danych logowania do konta ze statusem „In memoriam”, a próba zalogowania się na konto innej osoby stanowi naruszenie zasad serwisu. Działając zgodnie z wytycznymi Instagrama, możemy wspólnie zadbać o szacunek dla pamięci zmarłych osób na platformie społecznościowej.
Konto ze statusem „In memoriam” na Facebooku to miejsce, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Zgodnie z zasadami platformy, kontom zmarłych osób nadaje się status „In memoriam” wyłącznie na wniosek osoby spokrewnionej. Konto “In memoriam” staje się miejscem, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się wspomnieniami o zmarłej osobie. Zdjęcia czy posty udostępnione przez zmarłego pozostają nadal widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione.
Znajomi na Facebooku mogą, po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zgon oraz stopień pokrewieństwa, poprosić o usunięcie konta bliskiej osoby z Facebooka. Sam Facebook kont nie usuwa.
Jeśli jesteś upoważniony do działania w imieniu zmarłego, możesz poprosić o zamknięcie konta. Jeśli nie masz takiego upoważnienia, możesz jedynie zgłosić upamiętnienie profilu. Podstawą wszystkich działań jest dokument potwierdzający śmierć użytkownika, na przykład akt zgonu, nekrolog.
Usunięcie wszystkich danych z systemów LinkedIn może potrwać do 21 dni. Po upamiętnieniu konta spuścizna po osobie zmarłej zostanie zachowana, a dostęp do danych użytkownika zostanie zablokowany. LinkedIn nie udostępni nazwy użytkownika ani haseł, nawet członkom rodziny. Profil zmarłego użytkownika zostanie oznaczony jako „upamiętniony i będzie miejscem pamięci, a wszystkie treści pozostaną dostępne, choć nie będą mogły być modyfikowane. Pamiętaj również, że proces upamiętnienia konta może być nieodwracalny, dlatego ważne jest dokładne rozważenie i podjęcie decyzji zgodnie z życzeniem zmarłego użytkownika oraz z polityką LinkedIn.
Pamiętaj, że procedury dotyczące kont na mediach społecznościowych mogą się różnić w zależności od platformy, dlatego zawsze warto zapoznać się z ich wytycznymi i postępować zgodnie z ich zaleceniami. Zawsze sprawdzaj aktualne wytyczne konkretnej platformy.
Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.
Inne
Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.
Organizacja pogrzebu
Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.