Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.
Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.
Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej. Często jest tak, że po prostu nie wiemy, jak zareagować, jak pomóc, boimy się urazić rozmową, w rezultacie nie robimy nic i pozostajemy obojętni. To błąd!
Co zatem możemy zrobić? Najważniejsze to po prostu być, nie bać się pytać i rozmawiać. Dać poczucie, że osoba w żałobie nie jest sama i może na nas liczyć. Niektórym pomaga rozmowa, innym cisza… Czasami wystarczy przytulenie, wspólny spacer, telefon, krótki sms… Ważne, abyśmy wykazali się taktem, zrozumieniem i delikatnością.
Może się zdarzyć, że na samym początku rozpacz jest tak silna, że osoba w żałobie nie jest w stanie normalnie funkcjonować, nie je, nie śpi, nie jest w stanie zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Zatracając się w smutku, zapomina o sobie. Wówczas możemy jej pomóc w zwykłych, codziennych czynnościach. Nawet takie proste sprawy, jak zrobienie zakupów, posprzątanie domu, czy odebranie dzieci ze szkoły mogą okazać się cennym wsparciem.
Nie bierz na siebie za dużo. Daj z siebie tyle, ile możesz, pamiętaj, że warto o pomoc poprosić też innych bliskich. Możesz podzielić zadania i umówić się, kto w czym będzie pomagał, w zależności od czasu i możliwości. W przejściu przez żałobę pomóc może także wspólne oglądanie pamiątek, zdjęć, albumów, które przypomną wspólnie spędzone chwile.
Wsparcie, bliskość, okazanie czułości to na pewno coś, co jest pomocne osobie pogrążonej w żałobie. Pamiętajmy jednak, że w tym trudnym okresie trzeba zmierzyć się także ze sprawami formalnymi czy urzędowymi, związanymi chociażby z przygotowaniem pogrzebu. Warto pamiętać, że we wszystkich sprawach związanych z odejściem, radą służą także pracownicy firmy KLEPSYDRA Łódź. Pomogą zająć się kwestiami urzędowymi związanymi ze spadkiem, ubezpieczeniem czy zasiłkiem pogrzebowym a także przygotowaniu konsolacji.
Bądź towarzyszem, rozmawiaj i słuchaj, ale nie dawaj dobrych rad. Zdaniem psychologów należy unikać stwierdzeń typu: „weź się w garść”, „inni mają gorzej”. Takie słowa są tylko pozornie pocieszające. W efekcie mogą przynieść więcej bólu i smutku. Zamiast tego warto zapytać: „co mogę dla Ciebie zrobić?”, „jak mogę Ci pomóc?”.
Żałoba może trwać bardzo długo, ale warto zwrócić uwagę, czy osoba, którą wspieramy czuje się lepiej i zaczyna etap godzenia się ze stratą. Jeśli smutek, otępienie, brak chęci do życia nie mijają, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalisty – psychoterapeuty lub psychiatry.
Inne
Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.
Organizacja pogrzebu
Kiedy stajemy twarzą w twarz ze śmiercią bliskiej nam osoby, nasze myśli i działania mogą być sparaliżowane.
Organizacja pogrzebu
Przekazanie informacji o śmierci bliskiej nam osoby jest bolesnym zadaniem, zwłaszcza gdy grono zainteresowanych osób jest liczne i informację o stracie oraz szczegółach pogrzebu trzeba wielokrotnie powtórzyć.