Pielęgnacja zwłok
Jeszcze jakiś czas temu zmarłego przed umieszczeniem w trumnie przygotowywali członkowie najbliższej rodziny. Teraz najczęściej zajmują się tym zakłady pogrzebowe. Mówimy tu oczywiście o religii chrześcijańskiej. A jak to jest w judaizmie?
Tradycja żydowska nakazuje, aby ciało osoby zmarłej przed złożeniem do trumny przygotowane było przez specjalną grupę religijnych osób. Jest to tzw. „święte stowarzyszenie” – chewra kadisza. Członkiem tego stowarzyszenia może zostać tylko Żyd o nieskażonej opinii.
W judaizmie istnieje bardzo widoczny podział na świat kobiecy i świat męski. Dlatego właśnie przygotowaniem ciała mężczyzny zajmuje się grupa religijna składająca się wyłącznie z mężczyzn i analogicznie w przypadku ciała kobiety. Podział na te dwa światy widoczny jest w każdej sferze życia. Bezpośredni kontakt z osobami przeciwnej płci ograniczony jest do minimum. Odstępstwo od tej zasady dotyczy tylko osób spokrewnionych i powiązanych węzłem małżeńskim. Dla chrześcijan ciało człowieka po śmierci ma tę samą świętość, co podczas życia. Żydzi uważają, że ciało, które było domem duszy zostanie święte na zawsze. Dlatego rytuał przygotowania ciała jest dla nich tak ważny.
Przygotowanie zwłok
Od samego momentu śmierci, aż do czasu pochówku przy zwłokach czuwa szomer. Jest to osoba, której zadaniem jest strzeżenie ciała i odmawianie psalmów z biblijnej księgo psalmów. Jest to pierwszy etap przygotowania zwłok.
Podczas przebywania przy ciele osoby zmarłej istnieje całkowity zakaz jedzenia, picia i prowadzenia rozmów. Kolejnym etapem jest Hachana, która obejmuje przygotowanie szat pogrzebowych, trumny, woreczka z ziemią z Izraela, całunu, mieszanki białka i octu oraz skorupki ceramicznej. Następnie następuje Horada. Polega ona na ułożeniu przy głowie osoby zmarłej świecy i na odmawianiu modlitwy. Hasara to etap, podczas którego z osoby zmarłej zdejmuje się całą odzież, łącznie z plastrami, bandażami itp. Nie usuwa się jedynie rzeczy na których znajduje się krew, gdyż traktowane są one jako część ciała. Po tym etapie następuje Racheca, czyli mycie ciała. Najważniejszy etap przygotowania zwłok to Tahara. Polega ona na wylaniu na ciało dużej ilości wody ciągłym strumieniem. Podczas tego obrządku członkowie chewra kadisza wykrzykują słowa „Czysty, czysty, czysty!”. Ciało następnie zostaje ubrane w przygotowane wcześniej szaty i złożone w trumnie.
W prawie żydowskim istnieją przypadki, gdy nie wykonuje się jednak polania ciała wodą. Dzieje się tak między innymi , gdy:
- osoba nie zginęła śmiercią naturalną,
- popełniła samobójstwo,
- gdy rozkład ciała jest już bardzo zaawansowany,
- nastąpiła gwałtowna śmierć, której przyczyną mógł być udział osób trzecich lub, gdy był to wypadek zbiorowy.