Zanim pochowasz osobę, która zmarła, musisz zgłosić jej zgon w urzędzie stanu cywilnego (USC). Masz na to 3 dni od dnia wystawienia karty zgonu. Jeśli osoba ta zmarła na skutek choroby zakaźnej – tylko 24 godziny od momentu zgonu.
Zanim pochowasz osobę, która zmarła, musisz zgłosić jej zgon w urzędzie stanu cywilnego (USC). Masz na to 3 dni od dnia wystawienia karty zgonu. Jeśli osoba ta zmarła na skutek choroby zakaźnej – tylko 24 godziny od momentu zgonu.
Karta zgonu jest sporządzana przez osobę stwierdzającą zgon i wydawana w jednym egzemplarzu podmiotowi uprawnionemu do pochówku, czyli na przykład rodzinie. Od 1 stycznia 2024 r. karta zgonu składa się z trzech części przeznaczonych: do zarejestrowania zgonu; dla administracji cmentarza; dla potrzeb statystyki publicznej. Karta zgonu jest dokumentem niezbędnym przy zlecaniu zakładowi pogrzebowemu eksportacji ciała. Jest również podstawą wydania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce zgonu (a nie miejsce zameldowania lub stałego pobytu zmarłego). Akt zgonu uprawnia do pochowania zwłok lub prochów ludzkich powstałych w wyniku kremacji. Do referatu zgonów odpowiedniego USC należy też zabrać dowód osobisty zmarłego. Kierownik USC zarejestruje zgon (czyli sporządzi akt zgonu) w dniu jego zgłoszenia.
Zgłoszenia zgonu może dokonać rodzina zmarłego, w pierwszej kolejności małżonek lub dzieci zmarłego. W drugiej kolejności: najbliżsi krewni lub powinowaci, np. teściowa czy teść. W innym wypadku śmierć muszą zgłosić osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon, osoby będące przy zgonie, lub te, które naocznie się o nim przekonały. W ostatniej kolejności obowiązek ten spoczywa na administratorze domu, w którym nastąpiła śmierć. Szpital lub inne instytucje zgłaszają zgon, jeśli nastąpił na ich terenie, a zmarły nie ma rodziny lub przyjaciół, którzy mogą zająć się pogrzebem.
Mając odpowiednie upoważnienie od rodziny, firma pogrzebowa może zająć się zgłoszeniem zgonu w USC i uzyskaniem aktu zgonu. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w organizacji pogrzebu, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami w firmie KLEPSYDRA w Łodzi. Pomożemy w dopełnieniu wszystkich formalności i zapewnimy godne pożegnanie bliskiej osoby.
Inne
Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.
Organizacja pogrzebu
Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.