Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Prawo do grobu

Kto może decydować o tym, gdzie i w jaki sposób zostanie pochowany zmarły? Kiedy pochówek organizuje państwo? Co dzieje się z ciałem przekazanym do celów naukowych?

Zgodnie z polskim prawem, prawo pochowania ciała zmarłej osoby przysługuje najbliższej rodzinie zmarłego: współmałżonkowi, krewnym zstępnym czyli dzieciom, wnukom i prawnukom, krewnym wstępnym, tzn. rodzicom, dziadkom i pradziadkom, krewnym bocznym do czwartego stopnia pokrewieństwa, np. bratu, siostrze, bratankowi itd., powinowatym w linii prostej do pierwszego stopnia, tj. teściom. Pochować zwłoki mogą również osoby, które się do tego dobrowolnie zobowiążą.

Kiedy pochówek organizuje państwo?

Nie zawsze rodzina decyduje się lub ma możliwość pochowania zmarłego. W takich przypadkach obowiązek ten spoczywa na instytucjach państwowych.

Jeśli zmarły nie ma rodziny lub ta nie podejmuje się organizacji pogrzebu, pochówek organizuje ośrodek pomocy społecznej z miejsca zgonu. Gdy zmarły był osobą bezdomną obowiązek pochowania takiej osoby spoczywa na koszt miasta lub gminy.
Jeśli osoba zmarła za życia wyraziła zgodę, jej ciało może zostać przekazane uczelni wyższej do badań dydaktycznych. Uczelnia starająca się o zwłoki do celów dydaktycznych musi wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego starosty. Razem z ciałem przekazywana jest karta zgonu. Wówczas transport i dalsze procedury organizuje uczelnia. Jeśli nie dojdzie do przekazania ciała uczelni, obowiązek pochówku spoczywa na ośrodku pomocy społecznej z miejsca zgonu.

Jakie dokumenty są potrzebne do pochówku?

Do pochowania zwłok na cmentarzu wymagane są dwa dokumenty: karta zgonu zawierająca adnotację USC o zarejestrowaniu zgonu oraz ewentualnie zezwolenie prokuratora na pochowanie zwłok w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w organizacji pogrzebu, firma pogrzebowa KLEPSYDRA w Łodzi służy wsparciem na każdym etapie – od formalności po przygotowanie godnego pożegnania.

Przeczytaj również

Jak wygląda przeniesienie grobu?

Inne

Jak wygląda przeniesienie grobu?

Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Zadzwoń do nas