Planowanie własnego pogrzebu jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza za granicą. W Polsce kultura planowania własnego pogrzebu dopiero się rozwija, ale coraz częściej możemy się spotkać z tym tematem.
Planowanie własnego pogrzebu jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza za granicą. W Polsce kultura planowania własnego pogrzebu dopiero się rozwija, ale coraz częściej możemy się spotkać z tym tematem.
Znaną praktyką w Polsce jest wykupienie miejsca na cmentarzu lub posiadanie grobu rodzinnego. Dzięki temu rodzina osoby zmarłej nie ma wątpliwości co do miejsca pochówku. Jednak planowanie szczegółów pogrzebu nie jest często spotykane. A możliwości jest wiele. Jedną z nich jest możliwość dokonania odpowiedniego zapisu w testamencie.
Testament kojarzy nam się z głównie z zapisami dotyczącymi majątku, ale możemy w nim zawrzeć o wiele więcej. Możemy zapisać w nim konkretną kwotę z przeznaczeniem na nasz pogrzeb, która byłaby pozostawiona np. na lokacie. Możemy także ustanowić w testamencie osobę, która miałaby zadbać o wykonanie naszej ostatniej woli tzw. zarządcę. Można stosując zapis ofiarować spadkobiercy konkretną nieruchomość lub rzecz i prosić obdarowanego o zadbanie o nasz pochówek zgodnie z naszymi wytycznymi.
Patrząc na stosowaną w Polsce praktykę nic nie stoi na przeszkodzie, aby w testamencie bardzo szczegółowo zapisać nasze prośby dotyczące pogrzebu, a także przeznaczyć na ten cel określone składniki naszego majątku, aby pozbawić bliskich kłopotu związanego z wydatkami po naszej śmierci. Pozwoli to także naszej rodzinie zaplanowanie oraz przeprowadzenie pogrzebu zgodnie z naszą wolą. Może to być pomocne także dlatego, że chwila straty i żałoba może być dla naszych bliskich trudna i wykonanie określonych w testamencie zadań będzie łatwiejsze niż błądzenie w gąszczu możliwości.
Testament możemy sporządzić samodzielnie, ale jeśli nie wiemy jak to zrobić lub chcemy mieć pewność, że nikt nie podważy jego wiarygodności najlepiej poprosić o pomoc notariusza. Na pewno dołoży wszelkich starań, by zapisać w nim precyzyjnie naszą ostatnią wolę i zadba, by jego ważność była nie do podważenia.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.