Czy istnieją uniwersalne zasady zachowania, które obowiązują podczas ceremonii pogrzebowej? Tak! Dzięki znajomości zasad savoir-vivre nigdy nie wzbudzimy kontrowersji. Oto lista najczęstszych faux pas.
Czy istnieją uniwersalne zasady zachowania, które obowiązują podczas ceremonii pogrzebowej? Tak! Dzięki znajomości zasad savoir-vivre nigdy nie wzbudzimy kontrowersji. Oto lista najczęstszych faux pas.
Zdarzają się sytuacje, które sprawiają, że nie możemy wziąć udziału w pogrzebie. Najczęściej jest to spowodowane problemami zdrowotnymi lub innymi poważnymi obowiązkami. W przypadku bliskiej rodziny Zmarłego jest to bardzo źle widziane, dlatego, gdy już dochodzi do takiej sytuacji, trzeba zawiadomić najbliższą rodzinę o naszej nieobecności i wytłumaczyć, czym będzie ona spowodowana. W takiej sytuacji możemy zamówić kwiaty, które zostaną złożone w naszym imieniu w dniu pogrzebu przez osobę z danego domu pogrzebowego lub kuriera. Wieniec pogrzebowy lub wiązankę można zamówić online w powiadomieniu eKlepsydra. Wówczas w dniu ceremonii pogrzebowej kwiaty zostaną złożone w naszym imieniu w kościele, a później na cmentarzu. Taki gest pomoże zatrzeć złe wrażenie. W czasie pandemii dla osób, które z powodu ograniczeń i zdrowia nie mogły uczestniczyć w ceremonii na żywo, część firm pogrzebowych oferowała możliwość udziału w transmisji ceremonii on-line z dowolnego miejsca na świecie.
Pogrzeb i spotkanie konsolacyjne to okoliczność, podczas których widzimy się z rodziną, której już dawno nie widzieliśmy. Wiele osób nie potrafi powstrzymać się od rozmów nawet w kościele. Jest to bardzo niestosowne i przeszkadza innym uczestnikom ceremonii. Pamiętajmy, że podczas pogrzebu powinniśmy zachować powagę sytuacji.
Nic tak nie przeszkadza w kościele i podczas ceremonii jak dzwoniący telefon. Także odgłosy przychodzących wiadomości są niestosowne. Najlepiej wyłączyć telefon na czas uroczystości lub włączyć tak zwany tryb samolotowy. Odbieranie telefonu z informacją „nie mogę rozmawiać, jestem na pogrzebie” pozostawia niesmak wśród uczestników.
Czym innym jest wspominanie zmarłego i opowiadanie zabawnych historii z jego życia, a czym innym żarty i dowcipy. Stypa nie jest odpowiednim miejscem na ogólne śmiechy i żarty. Powinniśmy zachować powagę sytuacji i unikać zachowań oraz rozmów na tematy, które mogą być trudne dla rodziny w żałobie.
Każdy przeżywa żałobę na swój indywidualny sposób, który powinniśmy uszanować. Jeśli rodzina zapraszając nas na pogrzeb, prosi o nieskładanie kondolencji, to powinniśmy się do tego dostosować. Skąd możemy się dowiedzieć, o życzeniach rodziny? Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z elektronicznego powiadomienia pogrzebowego eKlepsydra, w którym rodzina zawiadamia o miejscu i terminie pogrzebu oraz zamieszcza specjalne prośby, na przykład o nieskładanie kondolencji. Jeśli bardzo chcemy przekazać rodzinie swoje słowa otuchy, możemy napisać list, który rodzina będzie mogła przeczytać, gdy będzie na to gotowa.
Śmierć bliskiej osoby wiąże się także często z nabyciem majątku zmarłego przez spadkobierców. Nawet w przypadku pozostawienia testamentu, pieniądze budzą wiele kontrowersji. Niemniej jest to temat, którego nie wypada poruszać na ceremonii pogrzebowej i następującej po niej konsolacji. Jeśli ktoś czuje potrzebę, by porozmawiać o spadku, najlepiej podczas spotkania ustalić późniejszy termin rozmowy na ten temat i nie poruszać tego tematu na pogrzebie.
Ceremonia pogrzebowa jest trudnym doświadczeniem dla najbliższej rodziny. Stosowanie się do powyższych zasad savoir-vivre z pewnością pomoże rodzinie poradzić sobie z trudem całego wydarzenia. Z szacunku dla Zmarłego i jego najbliższych, powinniśmy zachowywać się jak najlepiej i zgodnie z zasadami.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.