Pochówek to nie tylko ostatnie pożegnanie, ale także wybór miejsca i formy spoczynku zmarłego. W Polsce obowiązują konkretne przepisy regulujące sposób chowania zmarłych, a tradycja i nowe trendy wpływają na rozwój różnych form pochówku.
Pochówek to nie tylko ostatnie pożegnanie, ale także wybór miejsca i formy spoczynku zmarłego. W Polsce obowiązują konkretne przepisy regulujące sposób chowania zmarłych, a tradycja i nowe trendy wpływają na rozwój różnych form pochówku.
Jakie są dostępne opcje i jakie zasady obowiązują przy organizacji pogrzebu?
W Polsce chowa się zmarłych w obrębie cmentarzy, a więc na terenie przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Pochówek może być tradycyjny (w trumnie) lub urnowy. Warto wiedzieć, że w miejscowościach, gdzie nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zmarłych innego wyznania oraz ludzi niewierzących. Nie może także odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do określonego miejsca na tym cmentarzu oraz gdy prawo takie ma osoba bliska, tj. małżonek, wstępny czy zstępni. Zwłoki takich osób powinny być przez zarząd cmentarza traktowane na równi ze zwłokami osób należących do wyznania, do którego należy cmentarz. Odnosi się to również do sposobu wyznaczania miejsca pochówku, zgody na właściwy ceremoniał pogrzebowy i postawienie stosownego nagrobka.
W zależności od preferencji i możliwości, zmarli mogą zostać pochowani w różnych typach grobów. Trumny lub urny mogą być pogrzebane w grobie ziemnym, grobie murowanym, grobowcu rodzinnym przeznaczonym na wiele trumien albo urn. Trzeba tu również wspomnieć o katakumbach, czyli o pomieszczeniu z niszami w ścianach, przeznaczonych dla wielu zmarłych oraz kolumbariach – budowlach z niszami, w których składa się urny z prochami. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są również ekologiczne kwatery urnowe oraz kwatery leśne. W Łodzi pochówek ekologiczny jest możliwy w kwaterze ekologicznej “Drzewa Pamięci” na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi przy ul. Ogrodowej 43.
W przypadku śmierci na pełnym morzu, tradycja morska pozwala na zatopienie ciała. Jeśli jednak statek może dopłynąć do portu w ciągu 24 godzin, ciało powinno zostać przewiezione na ląd i pochowane na cmentarzu. Polskie prawo zabrania chowania zmarłych poza cmentarzami, rozsypywania prochów w przypadkowych miejscach oraz przechowywania urn w domach. Planowane zmiany w przepisach mogą w przyszłości wprowadzić większą elastyczność w tej kwestii, jednak na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać.
Organizacja pochówku wymaga podjęcia wielu decyzji, które opierają się na tradycji, prawie i osobistych przekonaniach. Niezależnie od wybranej formy, ważne jest, aby była ona zgodna z wolą zmarłego i jego bliskich, a także obowiązującymi przepisami.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.