Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Obowiązki szpitala wobec zmarłych i ich rodzin

Śmierć bliskiej osoby w szpitalu to dla rodziny nie tylko ogromny cios, ale także konieczność dopełnienia formalności związanych z pochówkiem. Warto wiedzieć, jakie obowiązki względem zmarłego i jego rodziny ma placówka medyczna.

Procedura po śmierci pacjenta

W Polsce ponad połowa zgonów ma miejsce w szpitalach. Gdy pacjent umiera, lekarz leczący lub dyżurny oficjalnie stwierdza zgon. Jednak zanim ciało trafi do chłodni, musi minąć co najmniej 2 godziny od chwili śmierci.Następnie pielęgniarka wypełnia kartę skierowania zwłok do chłodni oraz zakłada na przegub dłoni lub nogi identyfikator. Powinny się na nim znaleźć: imię i nazwisko zmarłego, PESEL, data i godzina zgonu, godzina przyjęcia zwłok do chłodni oraz imię i nazwisko pielęgniarki wypełniającej identyfikator.

Sekcja zwłok – kiedy może zostać przeprowadzona?

Przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia sekcji zwłok osoby, która zmarła w szpitalu, zwłaszcza gdy zgon nastąpił przed upływem 12 godzin od przyjęcia. Jednak sekcja nie jest obowiązkowa – może zostać zaniechana, jeśli przeciwstawi się temu przedstawiciel ustawowy osoby zmarłej (np. rodzina) lub osoba zmarła oponowała temu za życia.

Przechowywanie ciała w szpitalnej chłodni 

Szpital ma obowiązek bezpłatnie przechowywać ciało pacjenta w chłodni przez 72 godziny. Po tym czasie zwłoki powinny zostać odebrane przez rodzinę lub osobę upoważnioną do organizacji pogrzebu. W uzasadnionych przypadkach czas przechowywania może zostać wydłużony, jednak dopiero po upływie 72 godzin szpital ma prawo pobierać opłaty za kolejne doby. Dodatkowo wszystkie rzeczy osobiste zmarłego powinny trafić do depozytu, skąd rodzina może je odebrać.

Wydanie ciała – jak to wygląda w praktyce?

Szpital ma obowiązek przekazać ciało osobie uprawnionej do pochówku w stanie zapewniającym godność należną zmarłemu. Oznacza to, że ciało powinno być umyte i ubrane. Co ważne, wszystkie czynności związane z przygotowaniem zwłok do wydania są bezpłatne. Żadne opłaty za mycie, ubieranie czy przenoszenie ciała wykonane przez pracowników szpitala lub inne upoważnione przez szpital osoby nie mogą być pobierane od rodziny. Jakiekolwiek żądania w tym względzie są całkowicie nieuprawnione.

Zakazane praktyki na terenie szpitali

Do tego, od 1 stycznia 2007 r. na terenie szpitali nie mogą funkcjonować zakłady pogrzebowe. Zakazane jest również rozkładanie ulotek reklamowych, lub „nagabywanie” rodziny zmarłego. Jeśli więc ktokolwiek na terenie szpitala będzie nas namawiał do skorzystania z usług określonego zakładu pogrzebowego, będzie to czynił bezprawnie.

Podsumowanie

Szpital ma szereg obowiązków wobec osób zmarłych i ich rodzin, a podstawowe procedury powinny być przeprowadzane z poszanowaniem godności zmarłego. Znajomość praw i obowiązków placówki medycznej pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu w trudnym momencie pożegnania bliskiej osoby.

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas