Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Nowa miejska nekropolia w Krakowie

W Krakowie znajdziemy cztery rodzaje cmentarzy: komunalne, parafialne (jest ich 17, z czego największym i najsłynniejszym pozostaje cmentarz Salwatorski), wyznaniowe (cmentarze żydowskie) oraz wojenne.

Tych ostatnich jest w mieście siedem, z czego część z nich to wyodrębnione kwatery na cmentarzach komunalnych, m.in. na cmentarzu Rakowickim.

Cmentarzy komunalnych jest 12: Rakowicki, Bronowice, Mydlniki, Podgórski, stary cmentarz Podgórski, Prokocim, Wola Duchacka, Pychowice, Kobierzyn-Lubostroń, Maki Czerwone, Grębałów, Prądnik Czerwony. Ten ostatni, potocznie zwany Batowickim, to cmentarz o największej obecnie wolnej powierzchni. To tam odbywa się najwięcej pochówków, tam gmina chowa również osoby niezamożne, bez rodzin czy zmarłych o nieustalonej tożsamości. O wiele trudniej znaleźć miejsce pochówku na cmentarzu w Grębałowie, stąd na pogrzebanie mogą tam liczyć jedynie zmarli mieszkańcy Nowej Huty (z wyjątkiem pochówków w grobowcach rodzinnych).

Dzięki decyzjom Rady Miasta od 2006 r. możliwe jest chowanie zmarłych na cmentarzu Rakowickim, a od 2011 r. na cmentarzu Podgórskim. To bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe miejsca pochówku. Jednak by pochować tam zmarłego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Zmarły musiał od co najmniej pięciu lat zamieszkiwać i być zameldowany w Krakowie. Te zasady ulegną zmianie po zniesieniu obowiązku meldunkowego, na pewno jednak wciąż będą to miejsca przeznaczone dla mieszkańców Krakowa.

Już za kilka lat Kraków doczeka się zupełnie nowego cmentarza. Powstająca w Podgórkach Tynieckich nekropolia służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom prawego brzegu Wisły. To pierwsza tego rodzaju inwestycja powstająca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Nowy cmentarz budowany jest w Podgórkach Tynieckich, tuż obok otwartego w marcu tego roku krematorium. To część powstającej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego inwestycji, w ramach której Kraków ma się wzbogacić o pierwszą w historii tego miasta spopielarnię zwłok, administracje cmentarza, kaplicę ceremonialną oraz zupełnie nowy cmentarz. To pierwsza w Polsce powstająca w ten sposób inwestycja tego rodzaju i jednocześnie odpowiedź na coraz poważniejszy problem braku nowych miejsc pochówku.

Lokalizacja nowego cmentarza w sąsiedztwie zachodniej obwodnicy Krakowa, na malowniczo położonych pagórkach sąsiadujących z południową granicą Bielańsko-Tynieckiego parku krajobrazowego, nie jest przypadkowa. Cmentarze to obiekty o dużym znaczeniu kulturowym i historycznym. I choć zazwyczaj lokalizowane są na obrzeżach miast, z upływem lat stają się ich częścią, coraz bardziej nabierając swojego historycznego znaczenia.

Cmentarz w Podgórkach powstaje zgodnie z obowiązującym na terenie obszaru Tyniec – Węzeł Sidzina planem zagospodarowania przestrzennego. Będzie on miał charakter parkowy, w czym pomóc mają już rosnące na tym terenie okazałe topole, a niska zabudowa i elewacje nawiązywać będą do otaczającego cmentarz Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Przewidziano również dodatkowe wyjście z cmentarza w kierunku terenów zielonych i rekreacyjnych.
Nowy cmentarz dostosowany będzie do różnych występujących w Polsce tradycji pochówku: w grobach ziemnych, murowanych, katakumbach oraz kolumbariach.

Dojazd do przyszłego cmentarza będzie się odbywać ulicami Kobierzyńską i Skotnicką lub południowym autostradowym obejściem Krakowa, a następnie ulicą Podgórki Tynieckie w rejonie zjazdu z obwodnicy Tyniec, węzeł Sidzina. By dojazd odbywał się płynnie, poszerzone zostaną ulice Wielogórska i Podgórki Tynieckie od granicy zabudowy do granic cmentarza. By zachować ich charakter dróg lokalnych, nie zostaną przebudowane na całej długości w dalszym ciągu pozostając drogami spacerowymi. Nie muszą się obawiać również ci, którzy cenią Podgórki Tynieckie jako idealne miejsce dla spacerów czy rowerowych wypraw. Zgodnie z projektem cmentarza, zachowane zostaną wszystkie trasy piesze, rowerowe, a także punkty widokowe. Co więcej, miejscowy plan przewiduje także uruchomienie w przyszłości linii autobusowej, która sprawi, że możliwy będzie przyjazd do parku krajobrazowego od strony Sidziny i powrót inną linią od strony Tyńca. Wszystko to komunikacją miejską. Niezmotoryzowani mieszkańcy miasta zyskają więc nowe tereny rekreacyjne.

Cmentarz budowany jest na przekazanych przez miasto gruntach przez Centrum Pogrzebowe KLEPSYDRA. KLEPSYDRA nie tylko finansuje przedsięwzięcie, ale i wyposaża cmentarz. W zamian przez 30 lat będzie administrować i zarządzać obiektem. Po tym okresie cmentarz przejdzie we władanie miasta.

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas