Strata bliskiej osoby jest bardzo trudna do zaakceptowania. Szczególnie, gdy nastąpiła niespodziewanie. Jak poradzić sobie z traumą? Co zrobić, gdy latami nie możemy sobie wybaczyć, że powiedzieliśmy zbyt dużo albo zbyt mało?
Strata bliskiej osoby jest bardzo trudna do zaakceptowania. Szczególnie, gdy nastąpiła niespodziewanie. Jak poradzić sobie z traumą? Co zrobić, gdy latami nie możemy sobie wybaczyć, że powiedzieliśmy zbyt dużo albo zbyt mało?
Nie można cofnąć czasu, choć wiele osób bardzo by chciało. Najważniejsze to jednak zmierzyć się ze swoimi uczuciami i spróbować przelać je na papier. Warto napisać list do zmarłego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcielibyśmy coś powiedzieć, może przeprosić, może podziękować.
Czasami odczuwamy złość do osoby zmarłej, ale sami nie wiemy dlaczego. W takich chwilach warto przelać nasze uczucia na papier. Napisać wszystko to co chcieliśmy powiedzieć.
Po napisaniu listu można pozostawić go na parę dni albo tygodni i przeczytać po pewnym czasie. Ta technika pozwala nam spojrzeć z boku na nasze uczucia i skonfrontować się z nimi. Pomaga nam także pożegnać się, przeprosić lub pogodzić. Taki list można przeczytać osobie, która odeszła np. na cmentarzu albo w zaciszu własnego domu. Wielu osobom pomogło to zamknąć otwartą ranę wywołaną brakiem pożegnania czy wybaczenia.
Oczywiście sposobów na radzenie sobie z traumą jest więcej. Każdy z nas jest inny, więc każdy powinien wybrać odpowiednią dla siebie metodę. Jeśli jednak żadna z nich nie jest skuteczna, warto rozważyć umówienie się na sesje ze specjalistą. Warto zawalczyć o siebie i spróbować, może taki list pomoże właśnie Tobie.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.