Przekazanie informacji o śmierci bliskiej nam osoby jest bolesnym zadaniem, zwłaszcza gdy grono zainteresowanych osób jest liczne i informację o stracie oraz szczegółach pogrzebu trzeba wielokrotnie powtórzyć.
Przekazanie informacji o śmierci bliskiej nam osoby jest bolesnym zadaniem, zwłaszcza gdy grono zainteresowanych osób jest liczne i informację o stracie oraz szczegółach pogrzebu trzeba wielokrotnie powtórzyć.
Przekazanie informacji o śmierci bliskiej nam osoby jest bolesnym zadaniem, zwłaszcza gdy grono zainteresowanych osób jest liczne i informację o stracie oraz szczegółach pogrzebu trzeba wielokrotnie powtórzyć. W jaki sposób przekazać informację o śmierci?
Zwyczajowo najbliższą rodzinę i przyjaciół powiadamia się telefonicznie. Tradycją jest również wywieszenie papierowej klepsydry w miejscach związanych z życiem zmarłej osoby (klatka budynku, w którym mieszkała, parafia, miejsce pracy), a także w miejscach przeznaczonych na takie powiadomienia (tablica przykościelna lub przycmentarna). Można również zamieścić nekrolog w wydaniach gazet codziennych – regionalnych lub ogólnopolskich. Coraz częściej Rodziny korzystają również z nowoczesnej ektronicznej eKlepsydry, a także udostępniają informacje na swoich osobistych profilach w Social Mediach, na przykład na Facebooku.
Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się również elektroniczne powiadomienia pogrzebowe, takie jak eKlepsydra, które rozsyłane są w formie wiadomości SMS lub e-mail z linkiem do najważniejszych informacji na temat czasu i miejsca ceremonii pogrzebowej.
W odróżnieniu od tradycyjnej papierowej klepsydry elektroniczne powiadomienie zawiera również:
Ponadto powiadomienie dociera do wszystkich zainteresowanych osób, nawet tych, z którymi nie utrzymujemy regularnego kontaktu, bądź mieszkających za granicą. Wszystkie atuty powiadomienia eKlepsydra zostały szczegółowo opisane na stronie internetowej. eKlepsydrę można zamówić we wszystkich biurach firmy KLEPSYDRA w Łodzi.
Czy trzeba wybierać między poszczególnymi sposobami powiadomienia bliskich osób o zbliżającym się pogrzebie? Nic nie stoi na przeszkodzie, by Rodzina korzystała z różnych sposobów powiadomienia bliskich i dalszych członków rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników osoby zmarłej.
Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.
Inne
Zmiana miejsca spoczynku jest skomplikowaną procedurą zarówno ze strony formalnej, jak i technicznej. Wykonywana jest w ściśle określonych przypadkach. W celu przeniesienia grobu w inne miejsce konieczne jest dokonanie ekshumacji, a następnie powtórny pochówek w nowej lokalizacji.
Organizacja pogrzebu
Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania, która nie ma związku z żadnym wyznaniem. Nie jest prowadzona przez osobę duchowną, a przez Mistrza Ceremonii. Pozbawiona jest wszelkich symboli religijnych. Nie odprawia się mszy ani modlitw. Pogrzeb świecki dedykowany jest osobom niewierzącym lub takim, które z różnych powodów nie życzyły sobie obrzędów religijnych i obecności duchownego.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.