Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Ekshumacja na życzenie

Ekshumacja to temat delikatny, często budzący emocje i pytania natury prawnej oraz moralnej. Niezależnie od przyczyny – potrzeby przeniesienia szczątków, wyjaśnienia okoliczności śmierci czy decyzji instytucji państwowych – proces ten wymaga znajomości przepisów i odpowiedniego przygotowania. 

Dlaczego przeprowadza się ekshumację?

Powodów może być kilka. Na przykład niewyjaśnione okoliczności śmierci, chęć przeniesienia szczątków na inny cmentarz do grobu rodzinnego lub znajdującego się bliżej miejsca zamieszkania. Może zdarzyć się także, że szczątki bohaterów wojennych zostają odkryte po latach w mogile zbiorowej i rodzina lub instytucje państwowe decydują o ich przeniesieniu na wybrany cmentarz. Ekshumacja może być również wykonana z powodu remontu grobowca, zmiany przeznaczenia terenu obecnego cmentarza, a także na wniosek sądu, prokuratury lub Instytutu Pamięci Narodowej.

Po ilu latach od pochówku możliwa jest ekshumacja?

Ekshumacja możliwa jest w dowolnym czasie po pogrzebie, gdy zostaną spełnione wymagania formalne. Ograniczenie dotyczy osób zmarłych na choroby zakaźne – w takich wypadkach ekshumacja możliwa jest dopiero po upływie 2 lat.

Jak wygląda proces ekshumacji?

Procedurę ekshumacji reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych wraz z późniejszymi rozporządzeniami, m.in. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. z 2001 r. nr 153, poz. 1783, ze zm.) 

Warto wiedzieć, że ekshumacja jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia oraz, że przeprowadza się ją we wczesnych godzinach rannych. Ponadto ekshumacja może być wykonywana wyłącznie przez wyspecjalizowany zakład pogrzebowy za zgodą wydaną przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, pod nadzorem terenowego inspektora sanitarnego oraz w porozumieniu z zarządem cmentarza

Czy każdy może wnieść o ekshumację zwłok? 

Zgodnie z prawem wnieść o ekshumacje może małżonek zmarłego, krewni zstępni i krewni wstępni, krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Ekshumacja przeprowadzana na wniosek rodziny musi posiadać zgodę wszystkich jej członków. W sprawach spornych (na przykład dotyczących praw do grobu) decyzję podejmuje sąd.

Ile kosztuje ekshumacja?

Trudno jest jednoznacznie określić koszty ekshumacji zwłok, ponieważ zależą one od kilku czynników takich jak: forma pochówku (pochówek w urnie czy w trumnie), stan i głębokości grobu, miejsce, z którego ekshumowane są szczątki oraz nowe miejsce przeznaczenia, opłaty związane z rezerwacją miejsca na cmentarzu, a także czas, który upłynął od daty pogrzebu.

Firma pogrzebowa KLEPSYDRA od wielu lat zajmuje się ekshumacją zwłok, pomagamy także w przygotowaniu wszystkich odpowiednich dokumentów. Jeśli mają Państwo wątpliwości czy mogą zlecić ekshumacje oraz jakie są związane z tym koszty, prosimy o kontakt z naszymi doradcami.

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas