Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Czym zajmuje się tanatopraktor? Kto może nim zostać?

Tanatopraktor – pod tą tajemniczą nazwą kryje się bardzo potrzebny w branży pogrzebowej i wymagający szczególnych predyspozycji oraz doświadczenia zawód.

Tanatopraktor inaczej zwany balsamistą zwłok, to osoba, która zajmuje się ciałem zmarłego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie i przygotowanie ciała do pochówku, tak, aby mogło ono spocząć w trumnie w godny i zgodny z oczekiwaniami najbliższych sposób.

Czym dokładnie się zajmuje tanatopraktor?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przygotowanie ciała do pochówki to coś więcej niż podstawowa toaleta i ubranie zmarłego. Wszystko zależy od stanu zwłok oraz oczekiwań osób bliskich. Jedną z pierwszych czynności, którą wykonuje tanatopraktor jest dokładne umycie, a następnie zabezpieczenie ciała, zwane też balsamowaniem. Polega ono na wprowadzeniu specjalnego preparatu konserwującego, dzięki któremu zahamowany jest proces dalszego rozkładu, a ciało prezentuje się bardziej naturalnie i estetycznie.

Dopiero wówczas tanatopraktor może przejść do następnych zadań. Najbardziej podstawowe czynności to obcięcie i wyczyszczenie paznokci, ułożenie włosów, a w przypadku mężczyzn ogolenie zarostu, który po śmierci rośnie jeszcze przez 48 godzin. Następnie, jeśli takie jest życzenie rodziny, zaczyna się tanatokosmetyka. Czy tanatopraktor wykonuje makijaż? W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że tak. W praktyce jest to dużo bardziej skomplikowane i wymaga specjalistycznych kosmetyków. Tanatopraktor wykonuje makijaż typu „no make up”. Co to znaczy? Ogólnie chodzi o to, aby wygląd zmarłego był jak najbardziej naturalny i zbliżony do tego, przed śmiercią. Przede wszystkim stosuje się kosmetyki, które poprawią koloryt skóry, czy zniwelują przebarwienia i inne widoczne procesy, które zachodzą po śmierci.

Po wszystkich czynnościach ciało ubiera się i składa do trumny tak, aby jak najlepiej się prezentowało.

Czy rola tanatopraktora jest niezbędna?

Wszystkie te czynności, które wykonuje tanatopraktor mają szczególne znaczenie, gdy pogrzeb odbywa się przy otwartej trumnie. Zwyczaj ten nie jest już tak popularny, jak niegdyś, ale wciąż zdarza się, że właśnie taki pochówek wybierają najbliżsi zmarłej osoby. Estetyczna ekspozycja ciała ma wówczas duże znaczenie.

Ponadto odejście bliskiej osoby niesie ze sobą wiele emocji. Tanatopraktor ma zadbać o to, aby widok zmarłego podczas ostatniego pożegnania był dla nas jak najmniej bolesny.

Należy też zwrócić uwagę, że zakres i rodzaj wykonywanych zabiegów jest szczegółowo uzgadniany z rodziną bądź bliskimi. Warto pamiętać, że na każdym etapie przygotowania pochówki pomocą i radą służą doświadczeni pracownicy domu pogrzebowego Klepsydra.

Tanatopraktor w sytuacjach dramatycznych

Szczególną rolę tanatopraktor odgrywa wówczas, gdy okoliczności śmierci są wyjątkowo dramatyczne np. podczas wypadków drogowych. Ciało zmarłego może być wówczas drastycznie zdeformowane. Czynność tanatoplastyczne obejmują wtedy bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak rekonstrukcja twarzy, czy nastawienie zdeformowanych kończyn. Podjęcie się tak trudnych zadań wymaga szczególnych kwalifikacji i predyspozycji osobowościowych.

Zawód nie dla każdego?

Tanatopraktor to zawód wyjątkowy pod każdym względem. Wymaga szczególnych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Osoba wykonująca tę profesję powinna mieć podstawą wiedzę m.in. z zakresu anatomii człowieka, czy mikrobiologii zabezpieczenia zwłok. W wielu sytuacjach musi wykazać się szczególną odpornością na stres i umiejętnością reagowania na sytuacje kryzysowe.

Od tanatopraktora oczekuje się także wyjątkowych cech osobowości. Powinien być osobą empatyczną i dyskretną. Przeciwskazaniem do wykonywania tego zawodu może być strach oraz wrażliwość podczas wykonywania zabiegów z zakresu tanatopraksji. Jak potwierdzają specjaliści z domu pogrzebowego Klepsydra, tanatopraktorem można zostać po ukończeniu specjalistycznych kursów, które obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne oraz zdobyciu odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas