Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Czym jest żałoba i ile powinna trwać?

Prawdopodobnie każdy przeżywał kiedyś utratę kogoś/czegoś ważnego dla nas. Żałoba to stan, którego właściwie nie da się uniknąć. Jest to naturalna reakcja na bezpowrotną stratę, która może dotyczyć zarówno ukochanego człowieka, zwierzaka czy miejsca, które musimy opuścić.

Trudna emocjonalność

Na wieść o śmierci kogoś bliskiego reagujemy niedowierzaniem. Próbujemy to wyprzeć, tłumaczymy sobie, że to nie może być prawda… To jest naturalna reakcja obronna naszego mózgu. Mimo tego, że śmierć jest czymś naturalnym nigdy nie jesteśmy na nią gotowi, niezależnie od wieku.

Każdy z nas jest jednostką indywidualną i ma prawi przeżywać żałobę na własny sposób. Jednak w każdym przypadku wiąże się to z dużym wysiłkiem emocjonalnym. Niejednokrotnie odczuwamy wyczerpanie, brak chęci do życia, ból psychiczny.  Rzeczywistość wokół nas staje się odrealniona, odczuwamy wewnętrzną pustkę.

Mimo tego, że żałoba jest przykrym i bolesnym doświadczeniem jest jednak bardzo ważna. Tylko odpowiednie jej przeżycie pozwala nam wrócić do normalnego funkcjonowania, do odnalezienia nowego sensu życia.

Okres trwania żałoby

Żałoba to cały proces, nie można konkretnie określić ile powinna trwać i jak powinna przebiegać. Najczęściej podawany optymalny czas trwania żałoby to rok, maksymalnie dwa. Jednak czasu, którego każdy indywidualnie potrzebuje nie da się określić. Niektórzy zaakceptują śmierć bliskiej osoby po 6 miesiącach, inni dopiero po kilku. Nie mylmy jednak zakończenia żałoby z pozbyciem się smutku na wskutek przywoływanych wspomnień. Końcem procesu żałoby jest moment w którym nie odczuwamy intensywnego bólu podczas wspominania osoby zmarłej, który nie pozwalał nam normalnie funkcjonować. Jednak smutek najprawdopodobniej będzie występował zawsze, gdy spojrzymy na zdjęcia czy przedmioty należące do tej osoby.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby dzielić się swoimi odczuciami. Niektórym pomaga rozmowa z przyjacielem, członkiem rodziny, innym natomiast rozmowa z zupełnie obca osobą, która ma odpowiedni dystans do sytuacji. Szczera rozmowa zawsze przynosi przynajmniej częściową ulgę dla duszy…

Przeczytaj również

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Organizacja pogrzebu

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Inne

Jak dbać o miejsce spoczynku bliskich?

Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Organizacja pogrzebu

Jak uzyskać akt zgonu? Kto go może uzyskać?

Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.

Zadzwoń do nas