Nie da się zaprzeczyć, że ostanie pożegnanie, ceremonia pogrzebowa jest jedną z najbardziej smutnych, nostalgicznych i wzruszających uroczystości.
Nie da się zaprzeczyć, że ostanie pożegnanie, ceremonia pogrzebowa jest jedną z najbardziej smutnych, nostalgicznych i wzruszających uroczystości.
Żegnamy bliską osobę oddając jej w ten sposób szacunek i wyrażając żal po jej odejściu. Uczestniczymy w ceremonii, przynosimy wieńce, zapalamy znicze, aby ostatni raz pożegnać zmarłego. Nasza obecność jest także wyrazem solidarności z bliskimi, może być dla nich wsparciem i cennym gestem z naszej strony.
Na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony nie chcemy, aby nasze dzieci doświadczały smutku, przygnębienia, przeżywały, to co bolesne. Z drugiej wiemy, że śmierć nie powinna być tematem tabu, gdyż jest nieuchronna, jest częścią naszej egzystencji i stykamy się z nią niemal każdego dnia. Psychologowie twierdzą także, że nie powinno się za wszelką cenę chronić dzieci przed przeżywaniem negatywnych emocji.
Obcowanie z trudnymi emocjami hartuje, pozwala lepiej zrozumieć i oswoić otaczający, nieidealny świat, a także uczy wyrażania uczuć. Z tego punktu widzenia obecność dzieci na pogrzebie może być korzystna dla ich rozwoju duchowego a także budować w nich poczucie wspólnoty. Dzieci uczą się, że jesteśmy razem w chwilach radosnych, ale także tych smutnych
Na pewno nie chcemy, aby dziecko było zaskoczone i przeżyło lęk na widok trumny, czy płaczących osób ubranych na czarno. Dlatego najważniejsze jest, aby odpowiednio przygotować dzieci do uczestniczenia w ceremonii. Co to oznacza? Przede wszystkim:
Należy także pamiętać, że dziecko ma także prawo do żałoby i równie mocno przeżywa odejście, zwłaszcza, jeśli zmarły był dla niego bliską osobą – ukochaną babcią, czy dziadkiem. Właśnie wtedy bardzo potrzebna jest szczera rozmowa i zgoda na szereg uczuć, które mogą towarzyszyć: ból, rozpacz, złość, a nawet agresja. Aby pomóc dziecku przejść przez ten etap można zaangażować je w przygotowania do pogrzebu. Być może zechce narysować pożegnalną laurkę, obrazek, czy napisać wierszyk. Pozwólmy mu poradzić sobie z żałobą w ten sposób.
Dla malutkich dzieci – do 7, 8 roku życia, koncepcja śmierci jest zjawiskiem zupełnie abstrakcyjnym. Dopiero powyżej tego wieku, dzieci uczestniczące w pogrzebie są bardziej świadome tego, co się dzieje, a co za tym idzie, mogą bardziej dojrzale uczestniczyć w uroczystości. Odpowiednio przygotowane będą także wiedziały, jak się zachować, by godnie towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłego.
Czy zabierać zatem 2, 3 latka na pogrzeb – decyzja należy do nas. Maluch w tym wieku na pewno nie będzie rozumiał, co się dzieje, może też przeszkadzać swoim zachowaniem, być zniecierpliwiony, chcieć wrócić do domu.
Czy są sytuacje, w których niezależnie od wieku, czy dojrzałości emocjonalnej, dzieci nie powinny uczestniczyć w pogrzebie? Tak. Zdarza się, że dziecko jest bardzo wrażliwie i udział w ceremonii, może przypłacić problemami zdrowotnymi. Tak silne przeżycie może wywołać lęki, czy koszmary nocne. Wówczas warto przemyśleć sytuację i być może oszczędzić dziecku traumatycznych przeżyć. Zamiast tego odwiedzić grób innego dnia, zapalić świeczkę i w spokoju pożegnać się ze zmarłym.
Organizacja pogrzebu
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Pośród bólu i żałoby pojawia się także konieczność organizacji pogrzebu, w tym ostatniego pożegnania. Ostatnie pożegnanie to szczególny moment, kiedy można po raz ostatni zobaczyć zmarłego, pożegnać się w rodzinnym gronie i oddać mu hołd.
Inne
Utrzymanie w porządku miejsca spoczynku najbliższych osób to znacznie więcej niż kwestia estetyki. Dbanie o grób to symbol pamięci, wdzięczności i szacunku dla zmarłej osoby. Jak właściwie zadbać o nagrobek, jak czyścić płyty z różnych materiałów i poradzić sobie z innymi problemami?
Organizacja pogrzebu
Zgodnie z przepisami śmierć każdej osoby, która nastąpiła na terenie Polski należy w ciągu 3 dni zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej w celu uzyskania aktu zgonu. Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, przeprowadzenia postępowania spadkowego i innych formalności.