Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Co zrobić, gdy śmierć nastąpiła za granicą?

Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków umierających za granicami naszego kraju. Ma to związek przede wszystkim z coraz większą mobilnością ludzi, podróżami oraz emigracją.

Co zrobić, gdy śmierć nastąpiła za granicą?

Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków umierających za granicami naszego kraju. Ma to związek przede wszystkim z coraz większą mobilnością ludzi, podróżami oraz emigracją. Życzeniem wielu zmarłych oraz ich rodzin jest pochówek w ojczystej ziemi. Istnieją dwie możliwości, aby sprowadzić ciało lub prochy osoby zmarłej do kraju: zlecenie wszystkich formalności firmie pogrzebowej lub samodzielne sprowadzenie ciała.

Sprowadzenie ciała osoby zmarłej do Polski nie jest rzeczą łatwą. Największą przeszkodą jest brak ujednoliconych przepisów dotyczących międzynarodowego transportu zwłok. W każdym kraju obowiązują inne szczegółowe przepisy. Do tego zawsze musimy postarać się o zezwolenie od starosty, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym zmarły miałby zostać pochowany w Polsce, a także zadbać o zaświadczenie wykluczające chorobę zakaźną u zmarłego. Nieco łatwiejsze jest sprowadzenie urny z prochami, choć również wymaga dopełnienia wielu formalności.

W tych trudnych chwilach zawsze możemy liczyć na pomoc polskiego konsulatu oraz firmy wyspecjalizowanej w międzynarodowym transporcie osób zmarłych. Takich podmiotów jest w Polsce kilka. Największym doświadczeniem może pochwalić się Firma BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe (www.bongo.com.pl), która działa nieprzerwanie od 1958 roku. 

Firma BONGO jest partnerem firmy KLEPSYDRA Łódź w realizacji repatriacji. Jest to firma rozpoznawalna na całym świecie. Może się pochwalić solidną znajomością prawa międzynarodowego, zwyczajów i obrzędów w poszczególnych krajach czy religiach oraz doświadczeniem zdobytym dzięki dziesiątkom tysięcy wykonanych usług pogrzebowych na całym świecie. Pracownicy firmy BONGO kompleksowo zajmują się dopełnieniem wszystkich niezbędnych formalności w kraju, w którym nastąpiła śmierć, a także, mając upoważnienie rodziny, przeprowadzają formalności związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego, pomagają także pozyskać finansowanie na realizację usług oraz udzielają pomocy prawnej w zakresie spraw cywilnych.

Prawo do sprowadzania ciała mają krewni (w tym małżonkowie) zmarłej osoby do 4 stopnia pokrewieństwa. W Polsce podstawą prawną do sprowadzenia zwłok zmarłego do kraju jest obecnie art. 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Koszty czynności związanych z przygotowaniem dokumentacji i sprowadzeniem do kraju ciała lub prochów zmarłego obciążają osobę podejmującą decyzję o sprowadzeniu albo ubezpieczyciela, o ile osoba zmarła miała odpowiednią polisę. Warto o nią zadbać przed wyjazdem za granicę!

Przeczytaj również

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Inne

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.

Czytam więcej
Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Organizacja pogrzebu

Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Kiedy stajemy twarzą w twarz ze śmiercią bliskiej nam osoby, nasze myśli i działania mogą być sparaliżowane.

Czytam więcej
Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Psychologia

Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.

Czytam więcej
logo Grupa Klepsydra

Należymy do grupa Klepsydra S.A.

Zadzwoń do nas