Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma pogrzebowa i krematorium w Łodzi

Telefony całodobowe:

Przydatne linki

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych.

Co z kontem na social mediach po śmierci bliskiej osoby?

Po stracie bliskiej osoby musimy radzić sobie nie tylko z żalem, ale również z różnymi aspektami formalnymi, między innymi z decyzją co zrobić z kontami na mediach społecznościowych. Serwisy społecznościowe umożliwiają zlikwidowanie konta osoby zmarłej lub zmianę ich statusu na „In memoriam”. Odpowiednie decyzje mogą podjąć osoby uprzednio do tego upoważnione lub zweryfikowani członkowie rodziny. Zwykle w tym celu należy wypełnić i przesłać specjalny formularz, a następnie postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami.

O co warto zadbać chcąc podjąć działania związane z kontem w social mediach osoby zmarłej:

 1. Uzyskaj dostęp do konta: Jeśli nie znasz hasła do konta osoby zmarłej, skontaktuj się z platformą aby uzyskać dostęp lub zamknąć konto.
 2. Zamknij konto lub przekształć je w konto “Ku pamięci”. 
 3. Powiadom znajomych o śmierci i zamknięciu lub przekształceniu konta w social mediach. To pomoże w uniknięciu niejasności.
 4. Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z twoim kontem na mediach społecznościowych w przypadku twojej śmierci. Niektóre platformy oferują narzędzia, które umożliwiają wyznaczenie opiekuna konta lub określenie, co ma się z nim dziać w przypadku twojej śmierci.

Dokumenty, które mogą być przydatne w procesie przekształcania konta w social mediach:

 • Akt urodzenia (w przypadku niepełnoletniej osoby zmarłej),
 • Akt zgonu zmarłej osoby,
 • Zgodny z lokalnym prawem dokument potwierdzający pełnomocnictwo przedstawiciela zmarłej osoby lub wykonawcy testamentu.
 • Nekrolog, karta upamiętniająca zmarłego.

Konto osób zmarłych na Instagramie

Nadawanie kontu statusu „In memoriam”:

 1. Wypełnij wniosek: Jeśli chcesz, aby konto osoby zmarłej otrzymało status „In memoriam”, wypełnij prawidłowo formularz wniosku. 
 2. Skontaktuj się z Instagramem: Zgłoś konto, które chcesz przekształcić w konto pamięci, kontaktując się z obsługą klienta Instagrama. 
 3. Potwierdzenie zgonu: Instagram wymaga potwierdzenia zgonu, takiego jak link do nekrologu lub artykułu prasowego. 

Usunięcie konta:

 1. Potwierdź pokrewieństwo: Jeśli jesteś członkiem najbliższej rodziny zmarłej osoby, możesz poprosić o usunięcie konta zmarłego z serwisu Instagram.
 2. Dostarcz niezbędne dokumenty: Przedstaw dokumenty potwierdzające twoje pokrewieństwo, takie jak akt urodzenia lub zgonu zmarłej osoby, albo dokument potwierdzający twoje pełnomocnictwo. 
 3. Wypełnij formularz: Jeśli chcesz złożyć wniosek o usunięcie konta, wypełnij formularz dostępny na stronie Instagrama.

Pamiętaj, że Instagram nie udostępnia danych logowania do konta ze statusem „In memoriam”, a próba zalogowania się na konto innej osoby stanowi naruszenie zasad serwisu. Działając zgodnie z wytycznymi Instagrama, możemy wspólnie zadbać o szacunek dla pamięci zmarłych osób na platformie społecznościowej.

Status “In memoriam” lub usunięcie konta na Facebooku

Konto ze statusem „In memoriam” na Facebooku to miejsce, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Zgodnie z zasadami platformy, kontom zmarłych osób nadaje się status „In memoriam” wyłącznie na wniosek osoby spokrewnionej. Konto “In memoriam” staje się miejscem, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się wspomnieniami o zmarłej osobie. Zdjęcia czy posty udostępnione przez zmarłego pozostają nadal widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione.

Znajomi na Facebooku mogą, po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zgon oraz stopień pokrewieństwa, poprosić o usunięcie konta bliskiej osoby z Facebooka. Sam Facebook kont nie usuwa.

Konto na LinkedIn po śmierci użytkownika

Jeśli jesteś upoważniony do działania w imieniu zmarłego, możesz poprosić o zamknięcie konta. Jeśli nie masz takiego upoważnienia, możesz jedynie zgłosić upamiętnienie profilu. Podstawą wszystkich działań jest dokument potwierdzający śmierć użytkownika, na przykład akt zgonu, nekrolog.

 1. Wejdź na stronę LinkedIn i skontaktuj się z pomocą techniczną. Możesz to zrobić poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną, wybierając opcję „Pomoc” lub „Kontakt”. 
 2. Poinformuj LinkedIn o śmierci użytkownika i przedstaw odpowiednią dokumentację.
 3. Określ, czy chcesz zamknąć konto użytkownika (jeśli jesteś upoważniony) czy zgłosić jego upamiętnienie. 
 4. LinkedIn może poprosić o potwierdzenie twojej tożsamości i określenie relacji ze zmarłym użytkownikiem. 

Usunięcie wszystkich danych z systemów LinkedIn może potrwać do 21 dni. Po upamiętnieniu konta spuścizna po osobie zmarłej zostanie zachowana, a dostęp do danych użytkownika zostanie zablokowany. LinkedIn nie udostępni nazwy użytkownika ani haseł, nawet członkom rodziny. Profil zmarłego użytkownika zostanie oznaczony jako „upamiętniony i będzie miejscem pamięci, a wszystkie treści pozostaną dostępne, choć nie będą mogły być modyfikowane. Pamiętaj również, że proces upamiętnienia konta może być nieodwracalny, dlatego ważne jest dokładne rozważenie i podjęcie decyzji zgodnie z życzeniem zmarłego użytkownika oraz z polityką LinkedIn. 

Pamiętaj, że procedury dotyczące kont na mediach społecznościowych mogą się różnić w zależności od platformy, dlatego zawsze warto zapoznać się z ich wytycznymi i postępować zgodnie z ich zaleceniami. Zawsze sprawdzaj aktualne wytyczne konkretnej platformy.

Przeczytaj również

Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Organizacja pogrzebu

Gdy odejdzie bliska osoba… Od czego zacząć?

Kiedy stajemy twarzą w twarz ze śmiercią bliskiej nam osoby, nasze myśli i działania mogą być sparaliżowane.

Czytam więcej
Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Psychologia

Jak pomóc bliskiej osobie w żałobie?

Strata bliskiej, ukochanej osoby łączy się z ogromnym bólem, żalem i tęsknotą. Każdy przeżywa żałobę trochę inaczej.

Czytam więcej
Jak powiadomić o pogrzebie bliskiej osoby?

Organizacja pogrzebu

Jak powiadomić o pogrzebie bliskiej osoby?

Przekazanie informacji o śmierci bliskiej nam osoby jest bolesnym zadaniem, zwłaszcza gdy grono zainteresowanych osób jest liczne i informację o stracie oraz szczegółach pogrzebu trzeba wielokrotnie powtórzyć.

Czytam więcej
logo Grupa Klepsydra

Należymy do grupa Klepsydra S.A.

Zadzwoń do nas